Wszyscy wiemy, jak wielki wpływ na naszą gospodarkę ma pandemia COVD-19. Nie trzeba też już chyba nikogo przekonywać, że w zaistniałej sytuacji przedsiębiorcy potrzebują wsparcia, aby móc stanąć na nogi i wyjść z kryzysu. Jedną z form takiego wsparcia są dotacje na kapitał obrotowy.
Dotacje skierowane są do przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w wyniku pandemii COVID-19 lub u których odnotowano spadek obrotów. Co konkretnie oznacza pogorszenie sytuacji? Sytuację tę definiuje punkt 18 artykułu 2 rozporządzenia uznającego niektóre formy pomocy (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32014R0651). Wiąże się ona m.in. z zadłużeniem i trudnością ze spłatą zobowiązań. Z kolei kryterium spadku obrotów oznacza, że przedsiębiorstwo kwalifikuje się do otrzymania wsparcia, o ile nastąpił spadek obrotów o przynajmniej 30% w dowolnym miesiącu po dniu 1 lutego 2020 w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego.
Wsparcie skierowane jest do przedsiębiorstw, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników, a ich obrót roczny nie przekracza 50 mln EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR.
Przedsiębiorstwa z terenu województwa lubelskiego, które spełniają te kryteria, składają wnioski o tego typu dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wnioski można składać do 31 lipca.
Na co można przeznaczyć dotację? Dofinansowanie może pokryć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz koszty związane z finansowaniem kapitału obrotowego, jak np. opłacenie mediów, zakup towarów, ubezpieczenie działalności lub najem powierzchni.
Ile wynosi dotacja? Zależy to od przedsiębiorstwa, poziomu zatrudnienia i liczby miesięcy, na jaką dotacja jest przyznana (maksymalnie trzy miesiące).
Wszelkie informacje na temat wsparcia znajdą Państwo na stronie https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/dotacja-na-kapital-obrotowy?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_parp.