fbpx

KONFERENCJE

#WspieramBiznes

#WspieramBiznesLIVE to pierwsza konferencja online dla firm dotkniętych przez epidemię koronawirusa.
To jedyne takie spotkanie online przedsiębiorców z przedstawicielami najważniejszych instytucji europejskich, krajowych i samorządowych. W projekt zaangażowani zostali także ekonomiści i prawnicy.
Tylko tutaj właściciele firm z branż narażonych na konsekwencje gospodarcze będą mogli zgłaszać uwagi, spostrzeżenia i postulaty oraz wysłuchają stanowisk reprezentantów polityków, samorządowców i przedstawicieli biznesu.
To wydarzenie, które będzie kontynuowane w wielowątkowej dyskusji w grupie na Facebooku. Jedynej, w której na bieżąco będziesz poznawać m.in. prace Komisji Europejskiej dotyczące instrumentów finansowych chroniących pracodawców i pracowników.
To najlepsza tarcza antykryzysowa dopasowana do Twojej branży.

Wschodnie Forum Firm Rodzinnych Już 15.10.2018 R.

Przed nami III edycja Wschodniego Forum Firm Rodzinnych, która odbędzie się już 15.10.2018 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Pani Elżbieta Bieńkowska Komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego Przemysłu, Przedsiębiorczości i Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w rozwoju europejskiej gospodarki, są głównym źródłem zatrudnienia oraz mają zasadniczy wpływ na rozwój europejskiej konkurencyjności i innowacyjności. Niestety, mimo rozwoju rynku europejskiego i wsparcia ze strony Unii Europejskiej, borykają się one nadal z wieloma problemami związanymi m.in. z pozyskiwaniem kapitału zarówno finansowego jak i ludzkiego, czy też z nadmiernie rozbudową biurokracją i wciąż mało życzliwym podejściem ze strony instytucji państwowych. Czas to zmienić!

O tym jak tego dokonać, ale także o wykorzystaniu mediów społecznościowych w procesie kreowania marki i pozyskiwania nowych klientów, będziemy rozmawiać już za tydzień w gronie ekspertów, a także samych zainteresowanych, czyli przedstawicieli firm, podczas Wschodniego Forum Firm Rodzinnych. Zapraszam serdecznie do udziału i włączenia się do dyskusji!

Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie: www.rodzinnewschod.pl

Do zobaczenia 15.10.2018 r. w LCK w Lublinie! Zaczynamy o 12!

WSCHODNIE FORUM FIRM RODZINNYCH

Wschodnie Forum Firm Rodzinnych za nami. Spotkaliśmy się z przedsiębiorcami, ekspertami, przedstawicielami samorządów i ministerstwa, praktykami prawa oraz Instytutu Firm Rodzinnych. Forum odbyło się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie.

W Polsce aż 60% firm, to firmy prowadzone przez bliższych lub dalszych członków rodziny, zaś w krajach UE co czwarte przedsiębiorstwo należy do rodziny. Firmy rodzinne są niezwykle ważne, nie tylko w skali globalnej, ale także regionalnej, gdyż samodzielnie kreują oraz wspierają lokalne otoczenie rozwijając przedsiębiorczość i promują konkretne regiony. O tym, że nie łatwo prowadzi się własny biznes wie każdy z nas. Firmy w Polsce często borykają się z problemami formalno- prawnymi, ale gdy w grę wchodzą więzy rodzinne zadanie to bywa, wbrew pozorom, niekiedy jeszcze trudniejsze.

Firmy rodzinne są wartością dodaną samą w sobie i stanowią mocny fundament każdej gospodarki. Mimo to nadal nie są bezpośrednio wspierane, a jedynie ujmowane jako część składowa większej całości. Niezbędne jest zatem stworzenie narzędzi, które bezpośrednio wesprą i ułatwią działanie przedsiębiorstw rodzinnych tj. nowa linia finansująca firmy rodzinne ze środków unijnych po 2020 roku, bardziej przyjazne rozwiązania formalno-prawne np. w zakresie przenoszenia praw własności, czy też intensyfikacja współpracy z uczelniami w zakresie kształcenia menagerów dla firm rodzinnych. To tylko jedne z rozwiązań nad którymi warto pracować, aby wspomóc przedsiębiorstwa rodzinne, które są kołem napędowym naszej, ale także europejskiej gospodarki.

Wszystkim przybyłym na Forum dziękuję za udział, a szczególnie prelegentom, którzy zechcieli podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

PRACA I STAŻE W INSTYTUCJACH UE

Jak wygląda nabór na staż lub etat w instytucjach UE, kto może się o nie ubiegać, od czego i jak zacząć, jakie wymagania trzeba spełnić, na jakie kompetencje i umiejętności postawić? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi uzyskali uczestnicy zorganizowanych przeze mnie warsztatów „Staże i praca w instytucjach UE – instrukcja obsługi”.

Warsztaty skierowane były do studentów i absolwentów wszystkich kierunków i uczelni naszego województwa. W instytucjach UE swą karierę zawodową poprzez staż czy pracę mogą rozwijać osoby po różnych kierunkach i specjalnościach, a nie tylko lingwiści czy politolodzy. Szeroka tematyka zagadnień jakimi zajmuje się UE sprawia, że unijne instytucje poszukują specjalistów z różnych dziedzin. Nie oznacza to jednak, że jest to oferta skierowana tylko do osób z bogatym doświadczeniem zawodowym. Wręcz przeciwnie. Swoją karierę można zacząć już po uzyskaniu licencjatu. I choć droga do upragnionego stażu czy pracy nie należy do najłatwiejszych i najszybszych, to warto się o nie starać. Jest to bowiem nie tylko okazja do uzyskania ciekawego doświadczenia, rozwoju własnych zainteresowań, umiejętności interpersonalnych w międzynarodowym środowisku, ale także możliwość czynnego udziału w pracach nad dyrektywami, regulacjami, przepisami które mają ogromny wpływ na kształt i dalszy rozwój Wspólnoty Europejskiej której jesteśmy częścią.

Mam nadzieję, że uzyskane podczas warsztatów informacje zachęcą młodych ludzi do aktywnego udziału w procesie rekrutacyjnym, a zdobyte doświadczenie będzie jednym z pierwszych kroków w rozwoju ich dalszej kariery zawodowej.

Dla jednego z uczestników warsztatów, którzy wzięli udział w konkursie zorganizowanym w ramach tego wydarzenia, przygoda z pracą w Parlamencie Europejskim zacznie się już w niedalekiej przyszłości. Nagrodą dla zwycięzcy jest miesięczny, płatny staż w moim Biurze Poselskim w Brukseli.

I Kongres Samorządowy W Lublinie

25 lat rozwoju samorządności w Polsce to okres wzmożonego rozwoju lokalnego, tworzenia przyjaznych struktur i budowy społeczeństwa obywatelskiego. I Kongres Samorządowy w Lublinie, którego inicjatorem była Fundacja Polskiej Akademii Nauk w Lublinie oraz Urząd Statystyczny w Lublinie, był okazją nie tylko do uczczenia jubileuszu ćwierćwiecza samorządności w naszym kraju, podsumowania szeregu zmian jakie dokonały się w naszych małych ojczyznach, ale także dyskusji o ich przyszłości i możliwościach rozwoju.

Warte podkreślenia jest znaczenie współpracy jednostek samorządu terytorialnego w wymiarze regionalne, ponadregionalnej i transgranicznym, bowiem pogłębienie integracji gospodarczej województwa z otoczeniem, wykorzystanie korzyści płynących z integracji europejskiej i promocja to ważne cele współpracy międzynarodowej polskich samorządów. W kolejnych okresach programowania w rękach samorządów znajduje się coraz więcej środków unijnych. Niechętnie jednak zarówno samorządy, a także przedsiębiorcy i uczelnie sięgają po wsparcie bezpośrednio z Brukseli, o które, mimo powszechnego przekonania, wcale nie jest trudniej aplikować, niż to o które ubiegamy się na poziomie krajowym. Warto więc sięgać po instrumenty finansowe dostępne na poziomie unijnym, tym bardziej, że po okresie programowania 2014-2020, dla krajów takich jak Polska, punkt ciężkości przesunie się na instrumentu dostępne bezpośrednio z Brukseli. Unia Europejska dysponuje szerokim wachlarzem instrumentów i narzędzi, dzięki którym efektywnie możemy wspierać rozwój naszych małych ojczyzn i w pełni wykorzystać naszą obecność w Unii.

Znaczenie unijnego wsparcia dla wzrostu gospodarczego i rozwoju samorządów to tylko jeden z wielu tematów dyskusji, podjętych w ramach I Kongresu Samorządowego w Lublinie. Bogata tematyka sesji plenarnej, sesji prezydentów oraz czterech sesji panelowych nt. gospodarki finansowej, jednostek samorządu terytorialnego, wspierania rozwoju przedsiębiorczości, środowiska oraz oświaty i rozwoju stanowiły wielopłaszczyznową platformę wymiany wiedzy, doświadczeń i informacji między przedstawicielami rządu, samorządów, uczelni wyższych a także przedsiębiorców.

Chcąc w pełni wykorzystać wnioski, uwagi i rekomendacje powstałe podczas debat, organizatorzy planują przedstawić stanowiska Kongresu z poszczególnych zagadnień odpowiednim instytucjom publicznym operującym w obszarze osi tematycznych paneli, a także powołać Ośrodek Dialogu Samorządowego. Jego zadaniem będzie udzielanie wsparcia w rozwiązywaniu problemów gmin, miast i powiatów.