fbpx

D-IN DELEGACJA DO SPRAW STOSUNKÓW Z INDIAMI

D-IN DELEGACJA DO SPRAW STOSUNKÓW
Z INDIAMI

Delegacja do spraw stosunków z Indiami należy do grona najstarszych delegacji w Parlamencie Europejskim do spraw relacji z państwem spoza Unii Europejskiej. Pierwsze spotkanie pomiędzy posłami Parlamentu Europejskiego a Lok Sabha czyli niższą izbą indyjskiego parlamentu miało miejsce już w 1981 roku.
Dzisiaj takie spotkania odbywają się już regularnie w Brukseli i Strasburgu, a ich głównym celem jest omówienie gospodarczej, politycznej i społecznej sytuacji w Indiach, a także naszych relacji z tym państwem.
Do najważniejszych obszarów takich wzajemnych relacji należy oczywiście handel. Unia Europejska jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Indii. Na terenie tego kraju operuje aż 6000 europejskich firm, co przekłada się na około 1,7 mln miejsc pracy. Kwestie związane z handlem czy współpracą gospodarczą to jednak nie wszystko. Do ważnych zadań delegacji należy także współpraca w zakresie takich naszych priorytetów jak np. ochrona środowiska, technologia, prawa człowieka, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo, a także badania i innowacje.
W skład delegacji wchodzi 24 pełnych członków Parlamentu Europejskiego.