fbpx

Nowe Środki Na Pożyczki Płynnościowe POIR Już Niebawem

12 czerwca 2020
12 czerwca 2020 admin

Nowe Środki Na Pożyczki Płynnościowe POIR Już Niebawem

W związku z epidemią COVID-19 wiele polskich przedsiębiorstw popadło w trudności finansowe i potrzebowało wsparcia finansowego na bieżącą działalność. Formą takiego wsparcia są pożyczki płynnościowe Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W związku z ogromnym zainteresowaniem i dużą liczbą złożonych wniosków ich przyjmowanie zostało wstrzymane. Na ten cel mają jednak zostać uruchomione dodatkowe środki.

Pożyczki płynnościowe wdrażane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego i przyznawane przez jego pośredników w poszczególnych województwach. Na wsparcie tego rodzaju liczyć mogą mikro, a także małe i średnie przedsiębiorstwa, które w związku z pandemią COVID-19 popadły w problemy z płynnością. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, np. niższymi przychodami, utratą klientów czy brakiem opłacenie zaległych faktur przez kontrahentów przedsiębiorstwa. W takiej trudnej sytuacji pożyczki płynnościowe mają zapewnić środki na bieżącą działalność przedsiębiorstwa, a więc m.in. na wynagrodzenia, bieżące zobowiązania przedsiębiorstwa czy koszty użytkowania infrastruktury.

Wysokość takiej pożyczki ustalana jest indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy odpowiednio do jego potrzeb. Ponieważ pożyczki płynnościowe nie są instrumentem o charakterze rynkowym, ale stanowią formę wsparcia publicznego dla przedsiębiorstw, są one udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorcy nie muszą ponosić żadnych dodatkowych opłat, nie płacą prowizji, a pożyczki są nieoprocentowane. Oznacza to, że gdy przedsiębiorca stanie już na nogi spłaca wyłącznie pożyczony kapitał, a nie odsetki. Korzystne są również zasady spłaty kredytów. Maksymalny czas spłaty ma wynieść 6 lat, ale istnieje także 6-miesięczny okres karencji, w trakcie którego nie ma konieczności spłaty pożyczki.

Oprócz POIR pożyczki płynnościowe pochodzą też z regionalnych programów operacyjnych.

Nowe środki powinny zostać uruchomione w najbliższym czasie . Wszelkie informacje na ten temat znaleźć będzie można na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego www.bgk.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *