fbpx

Orędzie o stanie Unii 2021

17 września 2021
Posted in Aktualności
17 września 2021 Edyta Woźniak

Orędzie o stanie Unii 2021

Każdego roku we wrześniu przewodniczący Komisji Europejskiej wygłasza orędzie o stanie Unii na forum Parlamentu. Przemówienie ma na celu podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i prezentację priorytetów na kolejny rok. Nakreśla się również sposób w jaki Unia chce przygotować się na najbliższe wyzwania.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, w swoim przemówieniu wskazała, że Unii potrzeba dziś inspiracji młodymi ludzi- ich determinacji, śmiałości w działaniu, mimo obaw.

W nadchodzącym roku Komisja chce zadbać o kontynuację szczepień w Europie i przyspieszenie ich na całym świecie, istotne jest również zwiększenie gotowości na wypadek pandemii. W ramach wypracowania tej gotowości planowana jest inwestycja w wysokości 50 mld euro. Jako priorytet finansowania wskazywane są również inicjatywy z zakresu adaptacji do zmian klimatu i transformacji cyfrowej. Na kolejny plan aktywności wysuwają się również zapewnienie sprawiedliwych warunków pracy, lepszej opieki zdrowotnej i większych możliwości dla europejskiej młodzieży. Odpowiedzią na potrzeby młodych ma być nowy program ALMA, którego celem jest zapewnienie krótkoterminowego doświadczenia zawodowego młodym Europejczykom w innych państwach członkowskich UE.

Jako priorytet zostało również wskazane zacieśnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony oraz pogłębienie partnerstwa UE z najbliższymi sojusznikami. Celem wypracowania zdolności do większej samodzielności w działaniu. Zwrócono również uwagę na sytuację Polski, Litwy i Łotwy, które obecnie zmagają się z kryzysem migracyjnym przy granicach UE z Białorusią. Unia na forum, zobowiązała się do wspierania Polski, która jest atakowana w sposób hybrydowy, mający na celu destabilizację Europy.

Gościem specjalnym orędzia była Beatrice Vio, pochodząca z Włoch, 24-letnia mistrzyni paraolimpijska w szermierce. Doceniając aktywność młodych, rok 2022 został ogłoszony rokiem młodzieży europejskiej.

Photo by Son Tung Tran from Pexels
, , , , , , ,