fbpx

KOMISJA EUROPEJSKA

ZOBACZ WIĘCEJ!

Informacje ogólne

Komisja Europejska oferuje możliwość odbycia płatnego, 5-miesięcznego stażu w jednej ze swoich Dyrekcji Generalnych. Staże w Komisji są płatne i odbywają się w 2 cyklach: od października do lutego oraz od marca do lipca. W trakcie stażu stażysta zaangażowany jest merytorycznie w działania wydziału w którym pracuje.

Jak aplikować na staż?

W celu aplikowania na staż w Komisji Europejskiej należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, znajdujący się na https://ec.europa.eu/stages/.

UWAGA!!! Wypełnienie formularza jest bardzo pracochłonne i wymaga starannego przemyślenia. Najlepiej zarezerwować sobie na jego wypełnienie ok. 2-3 dni.

Jak wygląda procedura selekcji?

Ok. 2 miesiące po upłynięciu terminu nadsyłania zgłoszeń, Komisja informuje kandydatów, czy przeszli do drugiego etapu selekcji, który polega na umieszczeniu nazwiska oraz CV kandydata w tzw. Blue Book. Blue Book to baza kandydatów na staż, z której poszczególne wydziały i dyrekcje wybierają najciekawszych aplikantów. Nie wszystkie osoby znajdujące się w Blue Book otrzymują propozycję odbycia stażu. Wydziały kontaktują się bezpośrednio z kandydatami, na ogół przeprowadzając z nimi krótką rozmowę kwalifikacyjną przez telefon. Podpisanie umowy o staż następuje ok. 3 miesiące przed jego rozpoczęciem.

Co zapewnia Komisja Europejska podczas stażu?

Komisja Europejska zapewnia stażyście wynagrodzenie w wysokości około 1 150 EUR. Wysokość stypendium ustala corocznie Biuro Staży. Ponadto stażyści mogą liczyć na zwrot kosztów podróży oraz ubezpieczenie. Stażysta otrzymuje również specjalne zniżki na posiłki w stołówkach Komisji (koszt obiadu ok. 3-4 euro). Znalezienie zakwaterowania leży w gestii stażysty.

Dodatkowo stażyści organizują się w ramach tzw. komitetów stażowych, w ramach których odbywają się zajęcia dodatkowe takie jak sport, języki obce, teatr itp.

Gdzie odbywa się staż?

Zdecydowana większość staży odbywa się w Brukseli.

Pozostałe staże mają miejsce w Luksemburgu oraz w przedstawicielstwach Komisji Europejskiej w krajach członkowskich.