fbpx

Słyszałeś o programie BioLAB? Sprawdź, co zrobić, aby wyjechać na roczny staż badawczy do USA!

4 grudnia 2020
Posted in Aktualności
4 grudnia 2020 Edyta Woźniak

Słyszałeś o programie BioLAB? Sprawdź, co zrobić, aby wyjechać na roczny staż badawczy do USA!

Roczny staż badawczy w Stanach Zjednoczonych. Brzmi dobrze? Do 1 lutego studenci i doktoranci nauk biologicznych i medycznych (biologia, biochemia, biotechnologia, chemia, fizyka, farmacja etc.), którzy pasjonują się badaniami i mają pewne doświadczenie w pracy laboratoryjnej mogą zgłaszać swoje kandydatury do programu BioLAB Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
Czym jest BioLAB? Wszystko zaczęło się w 2001 roku, kiedy kilku studentów z Polski wyjechało na staż na Uniwersytet Wirginii. W kolejnych latach do programu dołączały kolejne amerykańskie uniwersytety i instytucje badawcze. Teraz biorą w nim udział University of Chicago, Oklahoma Medical Research Foundation oraz University of Texas, Southwestern Medical Center.
Aby wyjechać na staż trzeba mieć wysoką średnią (przynajmniej 4.0 w danym roku akademickim) i być studentem studiów magisterskich lub doktoranckich na polskiej uczelni lub w polskiej jednostce badawczej. Konieczna jest także bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
Aplikacja składa się z formularza zgłoszeniowego, ale także CV, transkryptu, listu rekomendacyjnego, listu motywacyjnego i zgody uczelni na udział studenta/doktoranta w programie. Przedłożone dokumenty muszą być w języku angielskim, a ich zgromadzenie może zająć trochę czasu. Dobrze więc już teraz zacząć przygotowania.
Wybrani na podstawie zgłoszeń kandydaci zostaną następnie zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. To na jej podstawie zostaną ostatecznie wybrane osoby, które będą mogły wziąć udział w stażu.
Co oferuje program? Przede wszystkim staż daje możliwość zdobycia nieocenionego doświadczenia i wiedzy. Pod kątem organizacyjnym warto jednak także wspomnieć, że staż jest płatny. Stażyści mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 29 500 USD – 33 000 USD rocznie w zależności od miejsca odbywania stażu. Uczestnicy są też objęci pełnym ubezpieczeniem medycznym.
W stażu weźmie udział najprawdopodobniej od 35 do 45 osób.
Więcej informacji i zasady uczestnictwa znaleźć można na stronie https://fulbright.edu.pl/biolab/#1603964817019-1b9b4a65-1155.

Chcesz wiedzieć więcej o interesujących inicjatywach? Napisz do [email protected] i zapisz się do naszego newslettera.

Fot. źródło: Pixabay.com

, , , , , ,