fbpx

Już są! Daty nowych naborów wniosków o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych na rok 2021!

12 listopada 2020
Posted in Aktualności
12 listopada 2020 Edyta Woźniak

Już są! Daty nowych naborów wniosków o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych na rok 2021!

Europejska Rada ds. Badań Naukowych od lat wspiera naukowców, finansując ich autorskie projekty badawcze w dowolnej dziedzinie. Właśnie pojawiła się informacja o nadchodzących w 2021 r. naborach wniosków. Cały proces aplikacyjny wymaga dużo czasu i pracy. Warto więc już teraz sprawdzić, z jakich grantów można skorzystać w przyszłym roku, wybrać właściwą możliwość i zacząć przygotowywać wniosek.

W tym momencie ogłoszono cztery nabory wniosków o granty ERC na rok 2021. Większość z nich rozpocznie się już w styczniu. Oto wszystkie możliwości:

– Starting grants – 12.01.2021 – 09.03.2021

Starting grants to granty dla naukowców na początku kariery badawczej od 2 do 7 lat po uzyskaniu stopnia naukowego doktora. Wysokość grantu może wynieść maksymalnie 1,5 mln EUR na projekt trwający 5 lat. Więcej na temat tego rodzaju grantu można dowiedzieć się na stronie https://erc.europa.eu/funding/starting-grants.

– Consolidator Grants – 21.01.2021-20.04.2021

Consolidators Grants przeznaczone są dla bardziej doświadczonych naukowców od 7 do 12 lat po uzyskaniu stopnia naukowego doktora. W tym przypadku maksymalna wysokość grantu wynosi 2 mln EUR na okres 5 lat. Więcej na temat tego rodzaju grantu można dowiedzieć się na stronie https://erc.europa.eu/funding/consolidator-grants.

– Advanced Grants – 20.05.2021- 31.08.2021

Advanced Grants skierowane są dla doświadczonych naukowców. Maksymalne wsparcie na projekt wynosi 2,5 mln EUR na okres 5 lat. Więcej na temat tego rodzaju grantu można dowiedzieć się na stronie https://erc.europa.eu/funding/advanced-grants.

We wszystkich tego rodzaju grantach wniosek składany jest przez naukowca, który będzie prowadził projekt badawczy (tzw. principal investigator). Jest on odpowiedzialny za przebieg projektu i dobiera własny zespół badawczy. Kluczowy w wyborze projektów do dofinansowania w związku z tym jest więc dorobek naukowy badacza wnioskodawcy. Przed złożeniem wniosku musi on także znaleźć instytucję goszczącą, którą powinien być podmiot naukowy lub badawczy mający swoją siedzibę na terytorium UE lub państw stowarzyszonych w ramach programu Horyzont. W rolę instytucji goszczącej może wcielić się zarówno podmiot publiczny jak i prywatny. Przyznany grant zostaje przekazany właśnie instytucji goszczącej, która ma umożliwić realizację projektu i stworzyć do jego realizacji dogodne warunki w trakcie trwania projektu.

Ponadto w przyszłym roku będzie również realizowany konkurs Proof of Concept. W tym przypadku grant skierowany jest do tych naukowców, którzy realizują lub zrealizowali już projekt badawczy ERC (w ciągu nie więcej niż 12 miesięcy do dnia 1 stycznia) i chcieliby wdrożyć wyniki swoich badań. Celem finansowania nie jest więc przedłużenie dotychczas realizowanego projektu badawczego, lecz przygotowanie wyników do komercjalizacji. Wysokość grantu wynosi 150 tys. EUR na projekt trwający 18 miesięcy. Przewidziane są trzy terminy naboru wniosków: 16.03.2021, 17.06.2021 i 20.10.2021. Więcej na temat tego naboru wniosków można dowiedzieć się ze strony https://erc.europa.eu/funding/proof-concept.

Zachęcam do odwiedzenia strony Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych i śledzenia na bieżąco pojawiających się tam możliwości: https://erc.europa.eu/.

Fot. źródło: Pexels.com

, , , , , , ,