fbpx

Działania w zakresie dziedzictwa kulturowego mogą teraz powalczyć o europejską nagrodę!

21 września 2020
Posted in Aktualności
21 września 2020 Edyta Woźniak

Działania w zakresie dziedzictwa kulturowego mogą teraz powalczyć o europejską nagrodę!

Europejska sieć dziedzictwa kulturowego i Komisja Europejska ogłosiły kolejną edycję prestiżowych nagród European Heritage Awards/Europa Nostra Awards. To wyróżnienie dla najbardziej ambitnych projektów poświęconych ochronie, badaniom, edukacji i promocji dziedzictwa kulturowego. Czas, aby instytucje, społeczności, konserwatorzy, architekci, naukowcy czy eksperci zostali wyróżnieni za swoją ciężką pracę na rzecz europejskiego dziedzictwa.

Nagrody przyznawane są za wybitne projekty, osiągnięcia i inicjatywy w zakresie dziedzictwa kulturowego, a przyznawane są w czterech głównych kategoriach:

– Konserwacja:

Wyróżnienia przyznawane będą osiągnięciom w zakresie konserwacji czy adaptacji zabytków dziedzictwa kulturowego do nowych celów. Zabytki, których dotyczy wyróżnienie muszą być ogólnodostępne. Projekty takie muszą być ukończone w okresie między wrześniem 2017 a wrześniem 2020.

– Badania:

Projekty w zakresie badań, digitalizacji i transferu wiedzy w zakresie europejskiego dziedzictwa. Zgłoszonymi projektami mogą być np. badania i publikacje naukowe, projekty digitalizacyjne, projekty pilotażowe wdrażające wyniki prowadzonych badań naukowych. Projekty takie muszą być ukończone w okresie między wrześniem 2017 a wrześniem 2020.

– Działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego:

W tej kategorii wyróżnienie mogą uzyskać osoby i instytucje działające na rzecz dziedzictwa kulturowego w okresie przynajmniej ostatnich 10 lat. Nominacje muszą być zgłaszane przez strony trzecie.

– Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości:

Kategoria odnosi się do wybitnych inicjatyw w zakresie edukacji i podnoszenia świadomości w obszarze dziedzictwa kulturowego.

W ramach inicjatywy wyróżnionych zostanie do 30 projektów, a 4 z nich otrzyma nagrodę Grand Prix w wysokości 10 000 EUR.

Nabór nominacji potrwa do 1 października. Więcej na temat inicjatywy znaleźć można na stronie http://www.europeanheritageawards.eu/apply/.

 

Fot. źródło: Pixabay.com

, , , ,